Главная

  Новости

  Основной сайт

  Интервью

  Авторские Статьи

  Пресса о нас

  Фотогалерея

  Вопрос-Ответ

  Автобиография

  Полезные Ссылки

  Контакты

  Политзаключенные

  English version

  Законодательство

  Новости сайта

  Архив

  English version

  by eng pl lv


- Таможенный кодекс таможенного союза

- Каталог предприятий и организаций СНГ

- Тюрьмы Беларуси

- Деловая Украина





Рассылка


Content.Mail.Ru

Rambler's Top100

28.10.2006

Łukaszenko boi się już tylko głodówek

Opozycjoniści białoruscy coraz częściej ogłaszają głodówki protestacyjne. Dziś w całym kraju głoduje ponad 130 osób - zarówno uwięzionych przez reżim, jak i pozostających na wolności. Przywódca białoruskiej opozycji Aleksander Milinkiewicz (z prawej) odwiedza członków opozycyjnego Młodego Frontu prowadzących w Mińsku strajk głodowy w proteście przeciwko aresztowaniom ich kolegów- Władza u nas nauczyła się radzić sobie z manifestacjami ulicznymi i innymi przejawami oporu. A wobec strajków głodowych zazwyczaj okazuje się bezradna i choć trochę ustępuje - mówi “Gazecie” Walery Lewoniewski, który ma za sobą kilkanaście głodówek w więzieniach.

Najbardziej masowy strajk głodowy trwa dziś w położonej na peryferiach Mińska świątyni zielonoświątkowców. Od 23 dni koczuje tam około 90 wiernych. Domagają się, by władze, które od lat dyskryminują wszystkie białoruskie wspólnoty protestanckie, nie odbierały im kościoła.

- Każą nam się wynosić z naszej siedziby, łamiąc wszelkie zasady prawne - zapewnia Inna Dawydowycz, która pełni funkcję rzecznika strajkujących w kościele. Dawydowycz przypomina, że administracja Mińska dziesięć lat temu przydzieliła wspólnocie budynek, wtedy rozwalającą się oborę, i pozwoliła zaadaptować go na świątynię. Napracowali się, włożyli swoje pieniądze.

- A teraz, kiedy wszystko zrobiliśmy, mówią, że mamy stąd odejść, bo w oborze modlić się nie wolno. Mało tego, odmawiają powtórnego zarejestrowania naszej wspólnoty, bo - jak argumentują - nie mamy przecież siedziby - dodaje Dawydowycz.

Strajkujący odnieśli już pierwsze małe zwycięstwa. Kiedy tydzień temu 700 ludzi zebrało się na wiecu poparcia dla głodujących, władze nie ośmieliły się siłą rozgonić demonstracji. A pastor zielonoświątkowców zamiast trafić do więzienia, jak to zazwyczaj dzieje się z przywódcami protestów na Białorusi, został zaproszony na spotkanie z kierownikiem głównego działu ideologicznego administracji prezydenta Olegiem Praleskouskim.

Praleskouski powiedział, że sam prezydent Aleksander Łukaszenko jest zaniepokojony tym, że kilku głodujących trzeba było hospitalizować. Urzędnik poradził duchownemu, by w sporze z władzami miasta zwrócił się do sądu. Pastor tak zrobił, ale jego wierni głodują nadal.

Głodówkę ogłosił też 20 października Aleksander Kazulin, który w marcu rywalizując z Łukaszenką, startował w wyborach prezydenckich, a potem został skazany na 5,5 roku więzienia za organizację powyborczych protestów i chuligaństwo. Do jego protestu przyłączył się Siarhiej Skrabiec, do niedawna przywódca mikroskopijnej opozycyjnej grupy w podporządkowanym Łukaszence parlamencie, uwięziony za rzekome machinacje finansowe. Obaj chcą zwrócić uwagę świata na sytuację na Białorusi. Wczoraj okazało się, że władze amnestionowały Skrabieca i wypuszczą go z więzienia 11 listopada - na rok przez końcem wyroku.

Rekordowo długo, bo już cztery tygodnie głoduje Wołga Prychożaja, przywódczyni niezależnych związków zawodowych w produkujących opony zakładach Bielszyna w Bobrujsku. Żąda, by władze oficjalnie zarejestrowały jej związek popierany przez większość załogi fabryki. Przykład Prychożej ośmiela robotników. Codziennie nowi przyłączają się do jej protestu.

W przeszłości władze brutalnie rozprawiały się z głodówkami. Mikoła Markiewicz, dziś dyrektor programowy nadającego z Polski na Białoruś Radia Racja, wspomina, że 11 lat temu Łukaszenko posłał na parlament wojsko i kazał wyrzucić stamtąd głodujących deputowanych.

- Byłem wtedy posłem. Razem z kolegami protestowaliśmy przeciw ogłoszonemu wtedy referendum w sprawie zmiany flagi państwowej i uznania rosyjskiego za język państwowy. Wyrzucili nas siłą, ale skandal był wtedy straszny. Świat przekonał się, jaki naprawdę jest reżim Łukaszenki - podsumowuje Markiewicz.

Walery Lewoniewski, który niedawno skończył odsiadywanie dwuletniego wyroku za obrazę Łukaszenki i w tym czasie przeprowadził kilkanaście głodówek, uważa tę formę protestu za skuteczną.

- Jeżeli siedzisz w więzieniu, już na trzeci dzień głodówki zjawia się u ciebie prokurator, a więc człowiek z zewnątrz, a nie strażnik. Grzecznie pyta, co się stało, dlaczego protestujesz. Ja zawsze odpowiadałem, że odmówiono mi czegoś, co zgodnie z prawem mi się należy - na przykład radioodbiornika w celi. I dostawałem radioodbiornik. Zawsze gdy ogłaszałem głodówkę, widziałem, że i strażnicy byli tym przerażeni, i prokuratorzy, którzy do mnie przychodzili, starali się być grzeczni - dodaje Lewoniewski.

Jego zdaniem Łukaszenko każe podwładnym ostrożnie podchodzić do głodujących, bo boi się reakcji społeczeństwa na ewentualną tragedię, jaką może się skończyć głodówka. - Tak już jest, że naród białoruski współczuje pokrzywdzonym. Śmierć głodowa więźnia wywołałaby falę protestów nie tylko na świecie, ale też w naszym kraju - uważa opozycjonista.

Niezależni politolodzy przewidują, że głodówek na Białorusi będzie coraz więcej. - Wybory są u nas starannie reżyserowanymi przez władze spektaklami. Wiece i manifestacje opozycyjne nasze znakomicie opłacane i wyszkolone oddziały specjalne nauczyły się rozganiać po mistrzowsku. Ludziom, którzy nie godzą się z reżimem, zostaje tylko tak dramatyczna i niebezpieczna forma protestu jak głodówka. Tym bardziej że okazuje się skuteczna - powiedział “Gazecie” politolog Wiktor Czernow.

http://www.wolnabialorus.pl/archiwum.php?nr=1840

Wolna Białoruś

Ключевые слова: ,








При полном или частичном использовании материалов сайта ссылка на smi.levonevsky.org обязательна

© 2006 -2015 г. www.levonevsky.org

TopList


ЗОНА - специальный проект. Белорусская тюрьма. Уголовное дело по оскорблению Президента Республики Беларусь.

"Предприниматель" - электронная версия бюллетеня ИП Беларуси


"Под прицелом власти" - Документальный фильм (видео)

Авто новости





NewsBY.org - Новости Беларуси. News of Belarus

UK Laws - Legal Portal

Белорусский Правовой Портал